6 osvedčených tipov ako si dovolenku v divočine bezpečne užiť

Jún 22, 2016 Off Comments in Blog by
6 osvedčených tipov ako si dovolenku v divočine bezpečne užiť

Si presne ten tip, ktorý neobsedí doma a ani na pláži kdesi pri mori a radšej vytiahne turistické topánky a hurá do hôr? Divočina – to je pre Teba ten správny oddych?

Tak potom sú tieto dobre mienené rady a odporúčania na dovolenku v divočine určené práve tebe.

 1. Kompas, buzola, mapa či GPS v mobile. To by malo byť Tvojou povinnou výbavou. Orientácia v teréne je alfou a omegou či už ideš do hôr, alebo len na ľahšiu turistiku alebo ideš skutočne stráviť dovolenku v divočine. Pred akýmkoľvek výletom si priprav podrobný plán, vytlač mapy a zozbieraj všetky potrebné informácie, aby ťa nič nemohlo zaskočiť.

2. Dostatok oblečenia a vhodná obuv. To budeš určite potrebovať. Oblečenie je najvhodnejšie vrstviť a to tak, že jednotlivé vrstvy budeš pridávať alebo uberať podľa počasia. Vhodné sú technické tkaniny, ktoré ľahko odvádzajú pot a zároveň hrejú, priedušné „windstoperky“, ale aj kvalitný pršiplášť, ktorý nepodľahne dažďu a silnému vetru. Obuv by mala byť pevná, odolná voči vode. Určite nie však kúpená pred pár dňami. Vyhneš sa tak nechceným mozoľom na nohách.

3. Dlhší pobyt v horách sa spája so stanovaním a zakladaním ohňa. Z pohľadu bezpečnosti je najvhodnejšie rozložiť oheň na miestach, ktoré sú pre to určené, a to mimo chránených parkov, či území. Ak v prírode nenatrafíš na verejné ohnisko, a budeš nútený si oheň založiť sám, dbaj na to, aby miesto, kde ho plánuješ založiť, bolo vyčistené. Odstráň trávu, suché lístie, a daj pozor, aby si oheň nezakladal niekde pri vetvách, či kmeňoch stromov. Ochráň svoje ohnisko od okolia prírody tým, že ho obložíš kameňmi, pieskom, či zeminou. Vždy maj poruke dostatok vody na uhasenie a nikdy ho nenechávaj bez dozoru.

4. V divočine ti dovolenku môže znepríjemniť jedno z nebezpečenstiev. ktoré ťa môže v prírode stretnúť je aj zasiahnutie bleskom. Ak si na vrchole hory, zostúp z neho, snaž sa byť čo najďalej od všetkých kovových častí, vlhkých stien hôr, či rebríkov. Čupni si, nohy prilož čo najbližšie k sebe a objím ich rukami. Ak sa v blízkosti nachádza horská chata alebo jaskyňa, využi ich blízkosť a ochráň sa pred búrkou na týchto miestach, predstavujú totiž lepšiu bezpečnosť ako niekde vonku na otvorenom priestranstve.

5. Medzi dôležité výbavy v prírode by mala patriť aj lekárnička. Výborné je, ak má vodeodolný obal. Obsahovať by mala obväzový materiál, náplasti, dezinfekciu ako napríklad Betadine. Ďalej kozmetické tampóny, či tyčinky do uší, pinzetu, nožničky. Súčasťou lekárničky by mali byť tiež základné medikamenty proti bolesti hlavy, na črevné ťažkosti, vitamínové doplnky či glukóza. Nezabudni aj na lieky, ktoré pravidelne užívaš. Skvelým doplnkom lekárničky sú aj chirurgické rukavice. Ak ich nezoženieš, stačí si ruky vydezinfikovať dezinfekčným prípravkom.

6. V prírode môžeš okrem choroby a búrky stretnúť aj zvieratá. Ako sa chrániť, ak natrafíš na medveďa? Ak ťa nezbadal, snaž sa mu veľkým a čo najširším oblúkom vyhnúť. V prípade, že ťa už spozoroval, snaž sa udržať s ním očný kontakt a pomaly cúvať naspäť, pritom sa mu prihovárať nízko položeným hlasom. Nikdy neutekaj, a lezenie na strom nepovažuj za najbezpečnejšie vyhnutie sa tomuto zvieratku. V prípade, že ťa zbadal, a začne sa približovať, zostaň stáť, skús vyzerať pokojne, na medveďa nekrič, ani nič do neho nehádž. Ak sa približuje, nepozeraj sa mu do očí, a keď zastane, pokús sa mu vzdialiť. Ak dôjde k útoku medveďa, zväčša to signalizuje jeho sebaobranu. Ľahni si na zem (najlepšie na brucho), prsty rúk spoj za hlavou (budeš si tak chrániť tvár a krk), a hraj mŕtveho. Ak ťa medveď prevráti, vždy sa snaž prekotúľať na brucho. Ochranu pre chrbát ti môže poskytnúť ruksak. Keď medveď vycíti, že nie ste nebezpečný, zvyčajne odíde. Ty však ostaň ešte hodnú chvíľu ležať, kým sa celkom nevzdiali.

V prípade, že stretneš počas dovolenky v prírode diviaka, snaž sa mu po prvom zbadaní ihneď vyhnúť a vzdialiť sa. Niekedy však nepomôže ani to, preto sa pokús vyliezť na strom.

Stanislava Laurinčíková